İlimiz

  Kahramanmaraş Coğrafi Konumu Doğal Güzellikleri Tarihi Yerleri İl Ekonomisi El Sanatları Kaplıca ve İçmeleri Kahramanmaraş Arslanı Ökkeş ismi ve anlamı Ede Kelimesi Türkü ve Deyimleri Kahramanmaraş Mutfağı Kahramanmaraş Tarhanası Kahramanmaraş Dondurması Sebze ve Meyveleri Spor Faaliyetleri Kahramanmaraş Valileri Belediye Başkanları İlimize Ulaşım Kahramanmaraş Nüfusu

Şanlı Tarihimiz

  Eski İsimleri Tarih Öncesi Tarihi Gelişimi Mondros Mütarekesi İngiliz İşgali Fransız İşgali Sütçü İmam Olayı Bayrak Olayı Kurtuluş Savaşı Kurtuluş Şiirleri İstiklal Madalyası Kahramanlık Ünvanı

Kahramanmaraş'ın Eski İsimleri


Kahramanmaraş'ın en eski adına Asur kaynaklarında rastlanmaktadır. Asur kaynaklarındaki bilgilere göre, bu yörelerde Geç Hitit Devleti'nin adı "Gurgum" olarak geçmektedir.

O dönemlerde Kahramanmaraş'ın adıda Markasi olarak biliniyordu. Romalılar M.S. 17. dönemine kadarda "Markasi" adı kullanıldı. Romalı İmparator Kalligula,  Babası olan Germanikus'un adını bu Şehre verdi. Romalılarda bundan sonra şehrin adına "Germanike" diye söylediler. Bu İsim Bizanslılar zamanındada kullanıldı.

Bizanslılardan Arapların eline  geçtiği zaman "Mer'aj","Mar'aş" adları'da söylendi isede, tekrar Bizanslıların eline geçtiği zaman "Marasion" olarak anılmaya başlandı. Bir ara "Markasi" diyede söylendi.

Osmanlılar zamanında kolay söyleme bakımından, biraz değişikliğe uğrayarak "Maraş" adını aldı.

1973 yılına kadar "Maraş" olarak söylendi.

Kurtuluş Savaşı zamanlarında Şehir Halkının gösterdiği olağanüstü direniş ve Kahramanlıklardan dolayı  T.B.M.M. nin kararı ile 7 Şubat 1973 de Kahramanlık ünvanı eklenerek "KAHRAMANMARAŞ" adını aldı.

 

 


20.01.2005 den beri ziyaretçi sayısı

-Sitemiz Tanıtım ve Bilgi Amaçlıdır-
-Lütfen Emeğe Saygı Kurallarına Uyalım-
Saygılarımla
Ökkeş Usta
www.k-maras.com