Kahramanmaraş Ekonomisi
 

İlimiz

  Kahramanmaraş Coğrafi Konumu Doğal Güzellikleri Tarihi Yerleri İl Ekonomisi El Sanatları Kaplıca ve İçmeleri Kahramanmaraş Arslanı Ökkeş ismi ve anlamı Ede Kelimesi Türkü ve Deyimleri Kahramanmaraş Mutfağı Kahramanmaraş Tarhanası Kahramanmaraş Dondurması Sebze ve Meyveleri Spor Faaliyetleri Kahramanmaraş Valileri Belediye Başkanları İlimize Ulaşım Kahramanmaraş Nüfusu

Şanlı Tarihimiz

  Eski İsimleri Tarih Öncesi Tarihi Gelişimi Mondros Mütarekesi İngiliz İşgali Fransız İşgali Sütçü İmam Olayı Bayrak Olayı Kurtuluş Savaşı Kurtuluş Şiirleri İstiklal Madalyası Kahramanlık Ünvanı

Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü:
Kahramanmaraş son yirmi yılda büyük atılımlar yaparak kabuğunu parçalarcasına kırdı, yatırımlar ve bu yatırımların sonucunda bir sanayi kenti oldu. 1920'de işgal kuvvetlerini bağımsızlığı için kendi imkanlarıyla kovan, Kendini Kurtaran Şehir Kahramanmaraş, makus talihini de kendi öz kaynaklarıyla yenmeyi, ekonomide de kurtuluşu başardı.
 


Çelik Eşya Sektörü:
Kahramanmaraş metal sanayiinde en önemli sektörlerden biri çelikten mamul mutfak eşya sektörüdür. Türkiye’ye mutfak eşyası yani çelik tencere, çaydanlık, vb. ürünlerin üretiminde kullanılmak üzere giren hammaddenin yaklaşık %50’si Kahramanmaraş’ta sayıları 50'ye yaklaşan firmada işlenmektedir. Yılda ortalama 5.000.000 parça çelik mutfak eşyası üretilmekte ve buradan da iç ve dış pazarlara sunulmaktadır.
 

Kağıt Sektörü:
Kahramanmaraş kağıt sanayii geri dönüşüm sistemine ağırlık vererek Ülkemizin çevre temizliğine katkıda bulunmaktadır, birçok sektöre hitab eden kağıt sanayiinde çok çeşit ürünler üretilmektedir, modern yapıya sahip olan fabrikalarımız yılda 200 bin ton'un üstünde kağıt üretim kapasitesine sahiptir.
 

Sıvı Yağ Sektörü:
Kahramanmaraş ve çevresinde uzun yıllardan beri zeytin üretimi yapıla gelmektedir. Bu nedenle başta zeytinyağı olmak üzere ilin tarımsal yapısına uygun olarak pamukyağı üretilmektedir ve ilginçtir ki Kahramanmaraş'ta ay çiçek bitkisinin üretilmemesine rağmen ayçiçek yağı üretimi de gerçekleştirilmektedir. Kahramanmaraş'ta ay çiçek üretimi yok denecek kadar azdır. Ancak ildeki firmalar ay çiçek yağını ham olarak Trakya bölgesinden Kahramanmaraş'a getirmekteler ve burada rafine edilip paketlenmektedir. Kahramanmaraş'ta üretilen ay çiçek yağı Türkiye'nin bir çok yöresine gönderilmektedir. Kahramanmaraş ve çevre köylerde büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği yapıldığından, yemeklerde ve özellikle de kahvaltılık olarak kullanılan bir miktar tereyağı üretimi gerçekleştirilmekle beraber margarin üretimi yapılmamaktadır. Ancak bu üretim fabrikasyon olmayıp küçük birimlerde gerçekleştirilmekte ve sadece il içinde tüketime sunulmaktadır.
 

Dondurma Sektörü:
Maraş dondurması içerdiği lezzet ve rayihayı ve dolayısıyla elde ettiği haklı ünü, Ahırdağı eteklerindeki yabani orkidelerin köklerinden elde edilen salep, kaliteli süt, kaliteli şeker ve en önemlisi de iyi bir ustalığa borçludur. Kahramanmaraş’ta dondurmacılık; yakın bir zamana kadar hemen hemen her mahallede bir tane bulunan ve kapasiteleri sadece o mahallenin ihtiyacına verebilecek büyüklükte olan küçük üretim birimleri halindeydi. Ancak kalitesinin artırılması ve iç-dış piyasalarda tanıtımının yapılması sonucu Maraş Dondurmasına olan talep artmış ve üretim küçük birimlerden büyük işletmelere doğru kaymaya başlamıştır. Bu doğrultuda fabrikasyon olarak el değmeden, hijyenik şartlara uygun olarak ilde üretim yapan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalarda 5.000 ton/yıl ve üzerinde dondurma üretimi yapılmaktadır. Türkiye’de dondurma üretimi genel olarak kayıt dışı gerçekleştiğinden gerçek üretim rakamlarına ulaşmanın imkanı da yoktur. Ancak fabrikasyon üretim yapan fabrikaların üretim rakamları Türkiye üretimleri olarak kabul edilmektedir.
 

Biber Sektörü:
Kahramanmaraş ilinde çok uzun yıllardan bu yana acı kırmızı biber üretimi yapılmaktadır. İlimizde yüz'e yakın işletme mevcuttur. Çevre köy ve kasabalarımızdaki işletme sayıları da eklendiğinde bu rakamın 200 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bölgemizde yıllık olarak çiftçilerin kurutarak bu atölyelere sattıkları biber ortalama 18 bin ton’ dur. İlimiz, Türkiye tüketiminin %45 ‘ini karşılamaktadır, acı kırmızı Kahramanmaraş biberi başta rengi olmak üzere aroması ve acılık oranı ile dünyanın en kaliteli ve aranan biberi durumundadır.
 

Kuyumculuk Sektörü:
Kahramanmaraş’ ta bir diğer önemli iş kolu olan kuyumculuk sektörüdür. İlde kuyumcu sanatı, Osmanlı Dönemi ve daha önceki dönemlere dayanmaktadır. 1400 yılında Maraş Valisi M. Ali Paşa tarafından yaptırılan gümüş kafes günümüzde Konya Mevlana Müzesinde sergilenmektedir. Yine Zülkadiroğlu Beyliği zamanında işlenmekte olan ve günümüze kadar yapıla gelen Maraş Burması Kahramanmaraş’ a özgü kreasyonları yansıtmaktadır. Türkiye’de altın merkezi olan İstanbul’ dan sonra Kahramanmaraş ikinci sıradadır. Ülkemizde ziynet eşyası olarak kullanılan altının yaklaşık %25’i, sayıları hızla artan atölyelerde işlenmektedir. Yıllık 30-40 ton altın işletilmektedir. İşlenen altın takılar ise bölge farkı olmaksızın Türkiye geneline dağıtılmaktadır. Ülkelerin zenginlik ölçü birimi olarak kabul edilen altının bu kadar yüksek oranlarda Kahramanmaraş’a girip çıkması ilimizin bir diğer alandaki gücünü göstermesi bakımından önemlidir. Diğer taraftan sektör finansal ve teknik zorluklar içerisindedir. Bunların çözülmesiyle birlikte İlimiz daha büyük bir altın merkezi olacaktır.
 

* * * * * * *

 

20.01.2005 den beri ziyaretçi sayısı

-Sitemiz Tanıtım ve Bilgi Amaçlıdır-
-Lütfen Emeğe Saygı Kurallarına Uyalım-
Saygılarımla
Ökkeş Usta
www.k-maras.com