İlimiz

  Kahramanmaraş Coğrafi Konumu Doğal Güzellikleri Tarihi Yerleri İl Ekonomisi El Sanatları Kaplıca ve İçmeleri Kahramanmaraş Arslanı Ökkeş ismi ve anlamı Ede Kelimesi Türkü ve Deyimleri Kahramanmaraş Mutfağı Kahramanmaraş Tarhanası Kahramanmaraş Dondurması Sebze ve Meyveleri Spor Faaliyetleri Kahramanmaraş Valileri Belediye Başkanları İlimize Ulaşım Kahramanmaraş Nüfusu

Şanlı Tarihimiz

  Eski İsimleri Tarih Öncesi Tarihi Gelişimi Mondros Mütarekesi İngiliz İşgali Fransız İşgali Sütçü İmam Olayı Bayrak Olayı Kurtuluş Savaşı Kurtuluş Şiirleri İstiklal Madalyası Kahramanlık Ünvanı
 
Sayın Misafir
İlkolarak sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkürlerimi iletirim, bu sitedeki çalışmalarım herhangi bir menfate dayanmaksızın Kurtuluş savaşını'nın ilk Kurşunu atılan ve düşman işgalinden kurtularak komşu illerin yardımına koşan dünyada İstiklal Madalyalı ilk Şehir olan Memleketim Kahramanmaraş'ı sizlere tanıtmaya çalıştım.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından imzalanmış İstiklal Madalyası Beratı bu sitede yer almaktadır.
Ülkemizde birçok yörenin tanıtılmasını bekleyen insanlarımıza büyük bir azim göstererek Kahramanmaraşa ait olan kültür ve gelenekleri biraraya getirmeye özen gösterdim. Ülkemiz çapında Kahramanmaraşla ilgili bazı bilgiler daima gündemde, mesela dondurmamız, ama en az dondurma kadar yöremize ait birçok özellikler var. Üzülerek belirtmek isterimki binlerce yıl önceye dayanan kültürümüzü yeteri kadar Türk halkına ve dünyaya tanıtamamışızdır, komşu iller tarafından sahiplenilen birçok varlığımız gölgede kalmıştır.
Bu site sayesinde sizlere gerçekleri yansıtmaya özen göstermeyi Memleketim Kahramanmaraş için büyük borç olarak kabulleniyorum.
Sayın Misafir,
Kahramanmaraş denildiğinde damak tadını uyandıran dondurma haricinde Kahramanmaraş tarhanası, fıstık, ceviz, biber, somak ekşisi ve tadına doyum olmayan birçok sebze ve meyve türlerine sahiptir, sanayi sektöründe ise çelik, tekstil, dericilik, ahşap oyma ve simsırma ile nakış ürünleri Ülkemizde ve yurtdışında büyük ilgi görmektedir.
Sularla kaplanmış ilimiz'in içinde 6 adet Baraj, Hidro Elektrik Santralleri (HES) birçok sulama göletleri ile donatılmıştır ve Ülkemizin elektrik tüketimi'nin %13'ü Kahramanmaraş'tan sağlanmaktadır.
Kahramanmaraş Şehri Ülkemizin ilk 20 büyük illeri içerisinde ve büyükşehir statüsüne çok yakındır, konum olarak Adana Kayseri Malatya Gaziantep karesi'nin içinde olup 2007 sayımlarına göre Merkez nüfusu 500 binin üzerindedir, İl nüfusu ise 1 Milyonun üstündedir ve Akdeniz bölgesine aittir, insanları esmer kumral ve sarışın görünüme sahiptirler. Pozantı, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş otoyolundan ayrılan ilimizin girişinde biber ve tekstil üreticileri ile tanışabilirsiniz. Genel olarak antep fıstığı ile tanıdığınız şam fıstığı bağlarını Kahramanmaraşın göllü, kazma bağları, pazarcık ilçesi ve fatmalı köyü yörelerinde görebilirsiniz ve Kahramanmaraş fıstığı'nın eşi olmayan ayrı bir lezzeti vardır.
Kahramanmaraşın coğrafi konumundan dolayı saklanmış gibi görünüm aldığı için Pozantı Adana Gaziantep Şanlıurfa otoyolunda yeteri kadar Kahramanmaraşı anımsayan levha olmaması çok üzücüdür dolayısıyla transit geçen insanlar tarafından algılanmamaktadır, T.C. Karayolları yönetiminden bu eksikliğin biran önce giderilmesini arzederim.
Karayolu ile seyahat eden yolculara Memleketimi mutlaka ziyaret etmelerini bir zenginlik olarak görüyorum ayrıca Havayolu ile ulaşım THY tarafından hergün sağlanmaktadır.
Sayın Misafir, Kültürel zenginliğini bugünlere taşıyan fakat kendini yeteri kadar tanıtamayan illerden birisi olan Kahramanmaraşı sol tarafta belirtilen bağlantılardan sizlere takdim etmekten gurur duyar ve Saygılar Sunarım.
Ökkeş Usta

20.01.2005 den beri ziyaretçi sayısı

-Sitemiz Tanıtım ve Bilgi Amaçlıdır-
-Lütfen Emeğe Saygı Kurallarına Uyalım-
Saygılarımla
Ökkeş Usta
www.k-maras.com