Kahramanmaraş'ta Meyve ve Sebze Çeşitleri


 

İlimiz

  Kahramanmaraş Coğrafi Konumu Doğal Güzellikleri Tarihi Yerleri İl Ekonomisi El Sanatları Kaplıca ve İçmeleri Kahramanmaraş Arslanı Ökkeş ismi ve anlamı Ede Kelimesi Türkü ve Deyimleri Kahramanmaraş Mutfağı Kahramanmaraş Tarhanası Kahramanmaraş Dondurması Sebze ve Meyveleri Spor Faaliyetleri Kahramanmaraş Valileri Belediye Başkanları İlimize Ulaşım Kahramanmaraş Nüfusu

Şanlı Tarihimiz

  Eski İsimleri Tarih Öncesi Tarihi Gelişimi Mondros Mütarekesi İngiliz İşgali Fransız İşgali Sütçü İmam Olayı Bayrak Olayı Kurtuluş Savaşı Kurtuluş Şiirleri İstiklal Madalyası Kahramanlık Ünvanı
Kahramanmaraş İli coğrafi konumdan Akdeniz iklimine sahip olması şehrimize büyük avantajlar sağlamıştır, ilimizde her evin bahçesinde mutlaka bir meyve ağacına rastlamak mümkündür, en sık olanlar ise hurma, dut, urmu dutu, incir (yemiş), kayısı, nar ve ceviz ağacıdır, il sınırları içerisinde bulunan verimli topraklarda daha birçok meyve ve sebze çeşitleri yetişmektedir, bunlardan bazıları ise Ülke içinde pek bilinmemektedir, mesela Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesi'nin Çığşar köyünde yetişen kiraz, birçok Kahramanmaraşlı'nın dahi bilmediği kiraz çeşitine sahiptir, bu ender kiraz çeşiti aylar öncesinden bazı Avrupa ülkelerine pazarlığı yapılmaktadır, bunlara Hollanda ve İngiltere kraliyet ailesi dahildir, bu kiraz'ın güzelliğini ve lezzetini bilen yurtiçi ve yurtdışından gelen alıcılar tarafından kapışılmaktadır. Kiraz gibi lezzetine doyum olmayan fakat nesli korunması gereken birçok meyve sebze çeşitlerimiz mevcuttur. Üzümden Ayvaya, İncirden Dut'a kadar uzanan meyve ve sebze çeşitleri aşağı sayfada tanıtılmıştır.

Benekli Şekerpare Kayısı:
Birçok Kahramanmaraş bahçelerinde bulunan bu şirin meyvenin ağaçları hem meyve hemde gölge vermektedir.
   

Andırın Çığşar Köyü Kirazı:
Kahramanmaraş Andırın/Çığşar yaylasında yetişen kiraz'ın tadını anlatmak mümkün değil, güzelliğine bakınız!
   

Dut ve Urmu Dut'u:
Kahramanmaraş bahçeleri'nin duvarlarından sarkan veya dut ağacı olmayan sokak bulmanız zordur.
   

Hurma:
Kahramanmaraşta üç çeşit hurmaya rastlarsınız, normal, içi siyah ve küçük hurma.
   

Hacı Hamza Armudu:
Sert ve çok şirin olan bu armut çeşiti Kahramanmaraş bağlarında yetişmektedir.
   

Bertiz Kabarcığı:
Rengi mor tadı ise bal gibi olan bu üzüm çeşiti Kahramanmaraş'ın bertiz bağlarında sonbahara doğru yetişir.
   

Kahramanmaraş Marhabaşısı:
Kahramanmaraşın bertiz göllü ve kazma bağlarında ağustos ayında yetişen mahalli dil ile marhabaşı üzümü dediğimiz üzüm çeşiti seyrek yapısı ile eşsiz tada sahiptir.
   

İncir (yemiş):
Kahramanmaraşın birçok ev bahçe ve bağlarında bulunan birbirinden şirin incir
(yemiş) çeşitleri eşşiz lezzete sahiptir, önde gelen cinsler ise abbas ve bardak inciridir, merkeze bağlı fatmalı köyü ise inciri ile ilimizde meşhurdur.
   

Şahinkaya Ayvası:
Kahramanmaraş'ın Tekir yöresinde Şahinkaya kasabasında yetişen eşsiz tada sahip olan bu ayva çeşitini elma gibi yiyebilirsiniz.
   

Göksun Elması:
Eşsiz lezzeti, sert ve sulu olması göksun elması'nın özelliğidir.
   

Nar:
Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi Kahramanmaraşın bağ ve bahçeleri nar ağacıyla doludur, ilimizin Narlı beldesi ismini eskiden çok sık nar ağacı bolluğundan almıştır.
   

Fıstık:
Ülke çapında antepfıstığı olarak tanıdığınız çerez, Kahramanmaraşın pazarcık ilçesinde, merkeze bağlı fatmalı köyü civarında, kazma ve göllü bağlarında yetişmektedir ve ayrı bir lezzeti vardır.
   

Bahri Gozu (ceviz):
Bahri gozu Kahramanmaraşta yetişen bir ceviz cinsidir nesli tükenmeye varan bu cevizin tadı ve özelliği kekre olmamasıdır, ceviz üretiminde ise Çağlayancerit ilçemiz ilk sıralarında yer almaktadır.
   

Somak Ekşisi:
Kebap, salata ve diğer yemek çeşitlerinde kullanılan somak ekşisi'nin membası Kahramanmaraştır, dere yataklarında yetişen somak ekşisine Kahramanmaraşın her yöresinde ratlamanız mümkün.
   

Kahramanmaraş Zeytini:
Ülkemizin birçok yöresinde olduğu gibi Kahramanmaraşta da zeytin bağlarına rastlarsınız, toplanılan zeytinler yağlık ve kahvaltılık olarak ayıtlanır, yenilecek zeytinler ise insan eliyle tek tek dilinerek tuzlu suda acısı giderilir, Kahramanmaraşın zeytininin tadı farklıdır........
   

Çalgam:
Kahramanmaraş tarhana çorbasına eklenen bir turp cinsi, çorba içinde dilimlenmiş çalgamın hayali bile iştah açıyor.
   

Soğukluk:
Kahramanmaraşın ekşili çorbası'nın özüdür. Dere kenarılarında yetişen bu ota biz soğukluk deriz.
   

Kahramanmaraşın Kırmızı Biberi:
Biberimizin tadı ve lezzetini anlatmakla bitmez sadece yemenizi tavsiye ederim.
   

Et Kabağı:
Ekşili etli etkabağı sulu yemeğine ve kendsine hayran kalacaksınız et kabağı yaz aylarında karpuz gibi manavların simgesi olmuştur.
   

* * * * * * *


20.01.2005 den beri ziyaretçi sayısı

-Sitemiz Tanıtım ve Bilgi Amaçlıdır-
-Lütfen Emeğe Saygı Kurallarına Uyalım-
Saygılarımla
Ökkeş Usta
www.k-maras.com