Giderilmesi Gerekenler (bazıları)

 
Narlıya uluslararası Havalimanı!
 
Kahramanmaraş uçak seferleri yıllardır gündemde. İlimizin esnafı ve işadamı sabah akşam istanbul seferi
ister adeta yalvarır, zorunlu olarak komşu illerin alanlarına muhtaç olur.            Mevcut alanımız günümüzün şartlarına uygun değil. İl genel meclisini tarafından başlatılan Narlıya uluslararası havalimanı projesi için vekillerimizin ve müdürlerimizin azimli çalışmaları her türlü sorunu aşacaktır. Bu Memleket Bizim. Sayın yetkililere duyurulur.

İnternet Sitelerine Yatırım
 
Reklama yapılan yatırım mutlaka geri dönecek, sanal ortamda dünyanın heryerinde görünecek yıllık
maliyeti düşük olan (ortalama 100 ytl) bir internet sitesi sayesinde müşteri potansiyeli mutlaka artacak, dünyanın dört yanından ürünleriniz görülecek Kahramanmaraşın el sanatı ve diğer ürünleri dünyada ilgi çekecek memleketimiz daha iyi tanılacak. İnternet sitesi olmayan işyeri kalmasın dileğiyle.

Yayaya Saygısızlık
 
Engelli Vatandaşın rampası kapatılmış, yayalar zikzak adımlara zorlanmış, düşüncesiz bir araç sahibi
yaya  geçidini kapatmış. Acaba bu aracın sahibi yaya olsaydı sürücü hakkında ne düşünürdü? Ben düşünmeden trafik polisini çağırdım. Flaşörleri yakmakla aracını gelişi güzel parketmek kimsenin hakkı değildir. Emniyet Müdürlüğümüzün şoförlere verdiği semineri memnuniyetle karşılarım, ayrıca onlarca insanın can güvenliğini taşıyan genç sürücülere özel seminer verilmesi ile diğer toplu taşıma yapan ve seminere katılma istemeyenlere katılma zorunluluğu talep ederim.

Karayolu ve Hızlı Tren Hattı
 
Sayın Valimiz Niyazi Tanılır'ın sayesinde hız kazanan Kahramanmaraş-Gaziantep hızlı tren hattı projesi tek
kalmayıp Kahramanmaraş-Kayseri hızlı tren hattı ile devam etmesi ilimizi tarihte olduğu gibi önemli ticaret merkezine dönüştürecektir, ayrıca İlimizi bağlayan karayollarına kaliteli asfalt döşeyerek çiftyönlü yapılması Kahramanmaraş ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır.

 
Kumaşır Gölü için avrupadan destek...
 
Kumaşır Gölü için avrupadan gelen 10 bin avroluk teşvik'i biran önce kullanarak bu doğa güzelliğin korunması
gerekmektedir.

Aksu (siyahsu olmuş) Kan Ağlıyor
 
Kahramanmaraşın simgesi olmuş Aksu nehrini "Siyahsu" olarak zikretmek yerinde olması gerek, sır barajındaki
canlıların nezaman yok olacağı şüphesiz ortada, acaba organize sanayi arıtma tesisleri ne durumda? bu atıklar sayesinde kazanılan paralar çocuklarımızın hastane parası olmasın, çocuklarımızın geleceği yok olmasın dileğiyle.

Şehir Girişleri İmaj Bozuyor
 
Şehrimizin girişlerinde oluşan çevre kirliliği ve düzensizlik modern bir şehrin yapısına  aykırı olmasından ötürü
ilimizi karayolu üzerinden ziyaret eden misafirlerimize verdiği imaj kuşkusuz en iyilerinden değildir, şehir girişlerini düzenlemekle beraber ilimize has olan dondurma biber tarhana gibi simgeler yapılması önemli katkı sağlayacaktır..

Hava Kirliliği Hasta Ediyor
 
Şehiriçi ulaşımda çalışan bazı araçların resmi araçlar dahil geride bıraktığı siyah duman karşısında insanlar rahatsız
olmakta en şiddetlisi ise kanlıdere yokuşunda görülmektedir, halkımızın sağlığı için bu araçların denetlenmesi gerekmektedir, ayrıca kış aylarında fazla ısınan evlerin penceresi açılması yerine kalorifer vanası'nın kapatılması tasaruf sağlayacaktır.

Tarihimiz Tek Tek Yok Oluyor
 
Bir zamanlar insanların imrendiği o güzel maraş evleri bir bir yok olmakta, kendine terkedilmiş bazı 
tarihi evlerin karşısında boyun eğmekten başka yapacağınız bişey kalmıyor, İlimizin çeşitli semtlerinde bulunan bu değerlere nezaman ilgi göstereceğiz acaba? Kahramanmaraşta bulunan tarihi hanlar ve çarşılar ile yüzlerce çeşme onarım bekliyor, belediyemiz tarafından tekrarı yapılan uzunoluk hamamını memnuniyetle karşılamaktayım. Hertarafı tarih kokan güzel ilimizin kültür ve turizm müdürlüğü'nün atılımlarını merakla beklemekteyim, ahirdağına bir kayak merkezi ile baraj kıyılarına turistik tesis projeleri sadece sözde kalmasın dileğiyle.

* * * * * * * * * *

Değerli Hemşehrilerim,
yukarda sözkonusu olan konuların birçoğu Kahramanmaraşın yerel basını'nın değerli yazarları tarafından sıkça gündeme getirilmekte, sıradan bir Vatandaş olarak kahraman halkımızın en güzeline layık olduğu kanaatındayım, elbette çözülmesi gereken daha ciddi sorunlar vardır fakat sorun ne olursa olsun bir tarafından başlamak gerektiğine inanmaktayım, tabiki hiçbirşey yapılmıyor anlamına getirmek istemiyorum. Kahramanmaraş şehrine ve halkına hakettiği değer verilmediği veya verilmek istenen değerin umursamaz, ihmal ve at gözlüğü ile bakan bazı sorumsuz kişilerden kaynaklandığına dolayısıyla şehrimize yansıtılmadığına inanmaktayım.
Çözümü çok basit olan bazı sorunları bu sitede dile getirmekten utanç duymaktayım. 
Düşüncemi ifade etmekten dolayı verdiğim rahatsızlık için özür dilerim.

Dünyada İstiklal Madalyalı İlk Şehir Kahramanmaraş

Saygılarımla
Ökkeş Usta