Ben..  Kahramanmaraşlı Ökkeş Usta


 
1966 Kahramanmaraş Merkez Kayabaşı/Haydarlı Mahallesi Doğumluyum

Adım: Ökkeş
Soyadım: Usta

9 yaşında Almanya'nın Hamburg şehrine geldim, Kahramanmaraşımı tanıyamadan geldim, ayrıldım Memleketimden. Okul hayatından sonra uzun yıllar elektronik branşında entegre (mikrochip) üretiminde çalıştım, çok ilgimi çeken bilgisayarı kısa zaman içinde hobi edindim.

İlk olarak Memleketime olan sevgimi ve hasretimi internete taşımak istedim, dört yıldan beri Kahramanmaraş tanıtım sitesi için memleketime geldiğimde birçok bilgi topladım, en büyük bilgi kaynağım ise Sayın Hasan Yüksel Horasan Hocamızın "Kahramanmaraş'ı Tanıyalım" isimli kitabı oldu.

Dört yılın sonucu olarak bu site meydana geldi.

Bu projeye başlamamın sebebi ise, Memleketimin tanıtımında çok eksikler olması beni ve birçok Hemşehrimi ve Kahramanmaraşı sevenleri üzmesiydi, modern ve bir Akdeniz ili olduğu yeteri kadar bilinmiyordu, hertarafı tarih kokan doğal güzelliklerine ve kültür zenginliğine doyum olmayan güzel şehrimin hakettiği tanıtım yapılmıyordu, bazı İllerimizde birkaç tarihi eserin bulunduğuna dair TRT ekranlarında geniş çaplı bilgi aktarılırken, tarihe damga vuran 12 Şubat Kurtuluş Bayramımız dahi yer almıyordu, oysaki bizim tarihi ve kültürel zenginliğimiz bütün ulusal kanallara yetecek zenginlikteydi.
Yüzbinlerce Kahramanmaraşlı'dan okunan ve izlenen bazı medya grupları ise merkez nüfusu 500 bini aşmış büyükşehir statüsüne ulaşmış şehrimizin hava durumunu bildirmekten bile acizdiler.
Kabullenmesi mümkün olmayan ve Kahramanmaraşa ait olan bazı tarihi eserler başka şehir müzelerine verilmiş oralarda sergilenmekte, mesela "Kahramanmaraş Arslanı" esası şuan İstanbuldadır yeni müzemizin inşaatı bitiminde bu ve diğer tarihi eserlerin tekrar şehrimize getirilmesi sorumlularımızın üzerine düşen bir görev olduğuna inanmaktayım.

Bazı sorumlularımızın Şehrimizi yeteri kadar tanıtmaması tanıtamaması ve ilgisizliği beni isyan noktasına taşımakta.
Biz bukadarmı Sahipsiziz?
Şanlı tarihi ile gurur duyan, kurtuluş savaşı'nın ilk kurşununu atan, hiçbir karşılık beklemeden Ülkemizin ekonomisine heryönde katkı sağlayan, aldığı her teşviki yerinde kullanan ve Devletimizin hazinesini zorlamayan bu şirin İlimize yapılan yatırım ve hizmetler yetersiz olarak görmekteyim.
Mesela Narlıya Uluslararası Havalimanı:
Muhtaç olduğumuz ve hiçbir eksiği olmayan bir Havalimanı bu güzel Memleket için çok değil, üzülerek belirtmek isterimki Ülkemizde bizden daha az nüfusa sahip olan İllerde Havalimanları (Havalimanı= 24 saat açık ve uluslararası trafiğe müsaittir, Havaalanı= sadece mesai saatlerinde ve ihtiyaca göre açıktır) açılmakta lütfen yanlış anlaşılmasın ama burda bir çelişki var, bizim neyimiz eksik? Ülkemizin 18. sanayi Şehri olan ve ekonomiye büyük katkı sağlayan Kahramanmaraşa haftada 18 uçak inmiyor inemiyor çünkü müsait havaalanımız yok, eksiğimiz çok ama ben havaalanından başlamak istedim.

Sayın yetkililer mevcut alanımız hiçbirzaman uluslararası kriterlerini karşılamaz lütfen Narlı beldemizdeki uygun arazideki projeye özen gösterelim.

Kahramanmaraş Narlı Havalimanına Hoşgeldiniz!

"Komşu Şehirleri Örnek Almayı Bırakalım, Komşu Şehirlerin Örneği Biz Olalım Dileğiyle"

Artık gerçek Kahramanmaraş sevgisi olan insanların göreve gelmesini, Şehrimizin sorunlarını gidermesini ve güzelliğini gün ortamına çıkarmasını umutla beklemekteyim. 

Şehrimizin Takımı "Kahramanmaraşspor" 3. ligde, Kahraman kentimize yakışmayan yerde Lütfen Takımımıza Sahip Çıkalım hep beraber Süper lige taşıyalım


Bu site ile Memleketime yapmış olduğum hizmet azda olsa, büyük mutluluk yaşamaktayım

Hani kısmet derler ya... Kısmet
benimde kısmetim buymuş, aradan onyıllar geçmesine rağmen gurbet zor geliyor bana, çünkü Almanyayı hiç sevmedim, gurbeti hiç sevmedim, sanırım gurbeti sevmeyen tek ben değilim....
Bazen kendimi bir satranç oyunundaki figürler gibi hissediyorum, herkesin bir görevi olduğu gibi benimde görevlerimden biri gurbetten memleketimi tanıtmakmış diye düşünüyorum.

Hani bir söz var "Memleket Doğduğun yer değil Doyduğun yer"

Çok isterim memleketimde çalışmayı ekonomisine ve gelişmesine katkıda bulunmayı, Almanyada edindiğim bilgi ve birikimleri memleketime taşımanın halen hayalini yaşamaktayım fakat birçok geri dönüş yapan gurbetçi Vatandaşlar gibi Ülkemizin ticari kural ve şartlarına uyum sağlamakta sıkıntı yaşamanın şüphesi içindeyim. Belki birgün kısmet olur düşüncesi ile Kahramanmaraşımın gelişmesini binlerce kilometre uzaktanda olsa, çok yakından takip etmekteyim.

İnşallah birgün kısmet olur.


Almanyada Hayat::
Almanyaya özenen insanlarımızı anlamakta zorluk çekiyorum inanın herşey göründüğü gibi değil, gurbetçi'nin bindiği araç olsun tatilde harcadığı para olsun bunlar sadece anlık ve geçicidir, biriken Vatan ve Memleket hasreti ile beraber stresli monoton hayatın deşarzıdır.
Almanyada herşey kurulmuş bir sisteme bağlıdır gerçeği söylemek gerekiyorsa aşırı kural aşırı düzen insanları bir anlamda robotlaştırıyor, eğlenceyi ve yaşam kalitesini Türklerden öğrenen almanlar bizim en değerli olan Aile bağına hayrandırlar.

Ekmeğinizi taştanda çıkarsanız Memleket gibisi yok....
Eskilerden:
"Yurtdışında Milliyetçilik
(Vatan Millet Sevgisi), Yurtiçinde ise "Memleketçilik", bu sözler rahmetli babam Hikmet Usta'dan kulağıma küpe oldu Vatan Millet Memleket sevgisini ona borçluyum, müzisyendi kendisi Hikmet Maraşlı derlerdi 1973-74 yıllarında yapılan bazı amatör kayıtları aşağıda bulunmaktadır.

Saygılarımla
Ökkeş Usta


Babam Hikmet Usta'dan (Maraşlı) Klasikler (1973-74)

 

Hikmet Usta

Tüm Albümü Dinle

Türküler    (47. dak.)
Şarkılar     (11. dak.)
Karışık      (42. dak.)

Parçaları ayrı ayrı dinlemek için aşağı tıklayınız

Türküler
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Şarkılar
1 2 3 4 5
Karışık
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Parçalar prova ve amatör kayıtlarıdır

20.01.2005 den beri ziyaretçi sayısıı

-Sitemiz Tanıtım ve Bilgi Amaçlıdır-
-Lütfen Emeğe Saygı Kurallarına Uyalım-
Saygılarımla
Ökkeş Usta
www.k-maras.com